piątek 19 Kwi 2024

Kurs Opieki Duszpasterskiej 2016

W tym roku ponownie Kurs cieszył się ogromną popularnością. Uczestniczyli w nim lekarze, pielęgniarki, studenci kierunków medycznych, posługujący w hospicjach i domach pomocy, księża kapelani, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej oraz Ci którzy opiekują się swoimi bliskimi w domach.

Na Kursie omówiliśmy tematykę pomocy duchowej chorym wobec zagadnienia bólu totalnego, wsparcia w okresie choroby przewlekłej oraz w czasie umierania. Dowiedzieliśmy się o organizacji zespołowej opieki duszpasterskiej na przykładzie hospicjum w Bydgoszczy oraz o tworzeniu hospicjum perinatalnego w Poznaniu (czyli propozycji dla rodziców, którzy w czasie ciąży dowiadują się, że ich dziecko urodzi się śmiertelnie chore).

Nie zabrakło też wiadomości teologicznych o cierpieniu spisanych przez Świętych i Błogosławionych, a także zajęć praktycznych z pielęgnacji oraz wsparcia duchowego. W zakończeniu kursu wziął udział Jego Ekscelencja ks. biskup Grzegorz Balcerek.

Na załączonych zdjęciach możemy zobaczyć wypełnioną salę Edyty Stein w piwnicach Karmelu, wykładowców: Panią Karolinę Kramkowską i Pana Dominika Krzyżanowskiego.

Łącznie wizyt197504