czwartek 25 Kwi 2024

Nowenna środowa przed Uroczystością św. Józefa i ogłoszeniem tytułu bazyliki

Nabożeństwa środowe ku czci św. Józefa z konferencją podczas Mszy św. o godz. 18:00.

18.01. - Małżeństwo w zamyśle Boga
25.01.
- Życie duchowe małżonków
01.02. - Piękno ojcostwa
08.02. - Józef, mąż Maryi
15.02. - Zanim zamieszkali razem. Narzeczeństwo
22.02. - Patron dobrej śmierci
01.03. - Miłość, wierność, uczciwość...
08.03. - Chrześcijańskie wychowanie dzieci
15.03. - Wstawiennictwo św. Józefa

Rekolekcje wielkopostne o.Włodzimierz Tochmański OCD, józefolog

16-18.03. godz. 18:00

św. Teresa: "..kto nie znalazł jeszcze mi­strza, który by nauczył modlitwy wewnętrznej, niech sobie tego chwaleb­nego Świętego weźmie za mistrza i przewodnika, a pod wodzą jego nie zbłądzi” (Ż 6,8).

... ciągle należy pamiętać, że to, co mówi św. Teresa o Józefie wy­nika z jej doświadczenia. Oznacza to, że św. Józef nauczył ją modlitwy wewnętrznej jako trwania wobec Jezusa. O to trwanie przed Jezusem walczyła przez całe lata, aż w końcu dzięki nawróceniu spotkała się z Nim niejako osobiście (Ż 9).

Dzięki temu spotkaniu spotkała się ze swoją tajemnicą życia jako kobieta, było to doświadczenie w sposób szczególny powołania do bycia oblubienicą Jezusa, do bycia Jego towarzyszką.

Czyż św. Józef nie pomógł jej stawaniu wobec Jezusa na wzór Ma­ryi, a zarazem czyż nie była to szczególna łaska Maryi, to jej staranie się o powrót Teresy do niej, aby przez św. Józefa uczyła się odkrywania w ramach modlitwy wewnętrznej tajemnicy swojej jako oblubienicy Jezusa, Słowa Wcielonego?

Można zaryzykować tu pewne twierdzenie, że Maryja upodabnia Teresę do siebie w przyjęciu łaski bycia Oblubienicą Jezusa w ramach Karmelu. Inaczej widzimy tu sens wypowiedzi św. Teresy, że Maryja sprawiła, że ona wróciła do Niej, do Jej postawy wobec Jezusa. Jak w przypadku Maryi nie mogło tu zabraknąć i św. Józefa.

o. Wojciech Ciak, Św. Teresa, a Maryja, Matka Karmelu. fragment artykułu z czasopisma "Karmel" 3/2001, WKB Kraków, s. 52-58.

Łącznie wizyt197738