Niewidzialny Klasztor Jana Pawła II, już po raz piąty, organizuje Kurs, który skierowany jest do: lekarzy, pielęgniarek, studentów kierunków medycznych, księży kapelanów, szafarzy Najświętszego Sakramentu, wolontariuszy hospicjów, pracowników Domów Opieki Społecznej, a także do osób “prywatnych” opiekujących się chorym bliskim w domu.
W tym roku zaprosiliśmy wielu nowych wykładowców, a także zastosujemy bardziej dynamiczną formę zajęć - więcej pracy w grupach i czasu na dyskusje.
Zagadnienia i osoby prowadzące (m.in.):
Chrześcijański sens cierpienia: ks. prał. Andrzej Rygielski, ks. Adam Sikora, Egzegeza biblijna, ks. prof. Janusz Nawrot Modele relacji opiekun-pacjent. W poszukiwaniu nowych rozwiązań, ks. prof. Andrzej Bohdanowicz Choroba drogą do świętości? o. Placyd Ogórek OCD
O wspólnotowej opiece duszpasterskiej nad chorymi: ks. Arkadiusz Zawistowski - kapelan szpitalny i duszpasterz służby zdrowia (Warszawa), wspólnota: Cisi Pracownicy Krzyża
Geriatria. Jak wspierać osobę starszą? br. lek. Łukasz Dmowski OH (Wrocław)
Ponadto: Codzienność w Hospicjum, Lek. Karolina Grosicka Prawo pacjenta do umierania, Paulina Tomkiewicz
Misją Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II, która stanowi inspirację organizatorów Kursu, jest złożenie propozycji ofiarowania z miłością Panu Bogu swoich codziennych cierpień fizycznych i duchowych.
Taka postawa osoby chorej, niepełnosprawnej, przeżywającej żałobę, czy po prostu starszej i samotnej często prowadzi do “uzdrowienia wewnętrznego” czyli akceptacji swojego Krzyża i życia pełnego nadziei i radości pomimo zmęczenia i bólu.
Na kursie uczymy się jak wspierać chorych w poszukiwaniach egzystencjalnych poprzez opiekę duchową, która - świadczona przez kapłanów najczęściej koncentruje się wokół udzielania sakramentów, a w przypadku osoby świeckiej - aktywnego słuchania i współczucia, delikatnej pielęgnacji, troskliwej obecności.
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub telefonicznie na nr 577 799 910.
Serdecznie zapraszamy do udziału w kursie!
|