poniedziałek 16 Lip 2018

17. lipca. godz. 18:00 Zapraszamy!

Kurs Opieki Duszpasterskiej 2018

Niewidzialny Klasztor Jana Pawła II, już po raz piąty, organizuje Kurs, który skierowany jest do: lekarzy, pielęgniarek, studentów kierunków medycznych, księży kapelanów, szafarzy Najświętszego Sakramentu, wolontariuszy hospicjów, pracowników Domów Opieki Społecznej, a także do osób “prywatnych” opiekujących się chorym bliskim w domu.

W tym roku zaprosiliśmy wielu nowych wykładowców, a także zastosujemy bardziej dynamiczną formę zajęć - więcej pracy w grupach i czasu na dyskusje.

Misją Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II, która stanowi inspirację organizatorów Kursu, jest złożenie propozycji ofiarowania z miłością Panu Bogu swoich codziennych cierpień fizycznych i duchowych.
Taka postawa osoby chorej, niepełnosprawnej, przeżywającej żałobę, czy po prostu starszej i samotnej często prowadzi do “uzdrowienia wewnętrznego” czyli akceptacji swojego Krzyża i życia pełnego nadziei i radości pomimo zmęczenia i bólu.

Na kursie uczymy się jak wspierać chorych w poszukiwaniach egzystencjalnych poprzez opiekę duchową, która - świadczona przez kapłanów najczęściej koncentruje się wokół udzielania sakramentów, a w przypadku osoby świeckiej - aktywnego słuchania i współczucia, delikatnej pielęgnacji, troskliwej obecności. Będzie mowa m.in. o geriatrii: jak udzielić osobie starszej wsparcia duchowego, psychologii choroby i komunikacji interpersonalnej. Nie zabraknie też wiadomości teologicznych o cierpieniu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kursie!

Martial Codou w Polsce

Uroczystość św. Józefa i ogłoszenie sanktuarium Bazyliką Mniejszą

19.03.2017 godz. 1300 - Uroczyste ogłoszenie nadania Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu tytułu bazyliki mniejszej podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. abp Stanisława Gądeckiego.

20.03.2017 Uroczystość św. Józefa Opiekuna Rodzin
- o 1800 – Msza św. dziękczynna za nadanie tytułu bazyliki mniejszej Sanktuarium św. Józefa
- o 1900 – koncert Jacka Kowalskiego

Spotkanie kapelanów szpitalnych - Dzień Chorego 11.02.2017 r.

Z kapelanami szpitalnymi Archidiecezji Poznańskiej spotkał się ks. bp Grzegorz Balcerek. Niewidzialny Klasztor Jana Pawła II reprezentował lek. Maciej Klimasiński.

Notatki ze spotkania:

Duchowość wpływa na to jak pacjenci postrzegają swoją chorobę. Jeśli chory otrzyma odpowiednie wsparcie - może negatywne doświadczenie cierpienia przepracować w mające potencjalnie pozytywną wartość. Niektóre osoby mówią o swojej chorobie jako o “błogosławieństwie” lub jako okazji do przewartościowania swojego życia, wprowadzenia zmian (powrót do niektórych relacji lub zerwanie innych, podjęcie nowej pracy, innego stylu życia). Cierpiący człowiek nabiera dojrzałości, uczy się odróżniać rzeczy ważne, od mniej ważnych, mądre od głupich, gdyż tracąc oparcie w życiu doczesnym patrzy niejako z perspektywy wieczności. Konfrontacja z tą sferą jest doświadczeniem uniwersalnym i nieuniknionym zarówno dla ludzi wierzących, jak i niewierzących. Pomimo znacznego rozróżnienia pomiędzy duchowością a konkretną religią, w Polsce opieka duchowa nad chorymi jest w większości przypadków sprawowana przez duchownego katolickiego. Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat, pod wpływem m.in. przeobrażeń społecznych i, co za tym idzie, oczekiwań pacjentów, zaczęto brać pod uwagę duchowość również osób o innym wyznaniu czy ateistów. Część potrzeb duchowych jest całkowicie wyjęta z kontekstu religijnego i dlatego trudno dostępna posłudze księdza.

Dzień Chorego 11.02.2017 r. w Wielkopolskim Centrum Torakochirurgii

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>