Odwiedziny Chorych z okazji Światowego Dnia Chorego |
W święto Matki Bożej z Lourdes, Światowy Dzień Chorego, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, odwiedził pacjentów Szpitala Świętej Rodziny w Poznaniu.
za www.archpoznan.pl
Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp Celestino Migliore ks. abp Zimowski wraz z innymi chorymi modlił się podczas Eucharystii, sprawowanej w szpitalnej kaplicy warszawskiej kliniki MSWiA.
Przewodniczący papieskiej rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych od 6 tygodni przebywa w szpitalu.
- Moi drodzy chorzy wspólnie przez 6 tygodni doświadczaliśmy bólu, cierpienia, ale to wszystko było ofiarowane Chrystusowi, Kościołowi i Jego Matce – powiedział ks. abp Zygmunt Zimowski i dodał, że Jan Paweł II wybrał dzień poświęcony Matce Bożej z Lourdes, bo to miejsce jest sanktuarium cierpienia, gdzie Maryja schodzi z nieba na ziemię. - Nie wiem czy kiedyś zastanawialiśmy się dlaczego od czasu do czasu Matka Boża opuszcza Niebo i przychodzi do ludzkości? Powód, moi drodzy, jest prosty – bo chce nam przypomnieć, że Niebo istnieje, że człowiek nie może odrywać ziemi od Nieba. Takie jest przesłanie dzisiejszego święta. A jakże dzisiaj w świecie niektórzy chcieliby oderwać siebie od Nieba i Niebo od ziemi. Również w naszej zjednoczonej Europie nie dajmy sobie tego uczynić
za www.radiomaryja.pl
Relacja organizatora obchodów Dnia Chorego w Szpitalu im. Franciszka Raszei w Poznaniu, lek. Maćka Klimasińskiego:
Wczoraj zorganizowaliśmy dzień chorego. To znaczy - kilka dni wcześniej umówiłem się z moimi znajomymi ze studiów - z Katolickiego stowarzyszenia młodzieży, że będą mi pomagać czyli: piec ciasta, że przyjdę na mszę świętą do szpitala, że będą grać na gitarze i pokserują teksty piosenek dla pacjentów itp. Ja kilka dni wcześniej wydrukowałem plakaty na dzień chorego (11 lutego) i kapelan je rozniósł po oddziałach. Także wczoraj faktycznie - gdy skończyłem moją pracę, czyli znieczulenia do operacji rano i premedykacje chorych do jutrzejszych zabiegów - przyszli moi przyjaciele i zrobiliśmy obchód - pukaliśmy do wszystkich sal chorych na każdym piętrze i zapraszaliśmy na to święto.
|
Więcej…
|
Orędzie na XXIII Światowy Dzień Chorego |
środa, 31 grudnia 2014 16:33 |
Cierpienie może być czasem łask.
O mądrości serca wyrażającej się słowami z Księgi Hioba „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi” (29, 15) pisze Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Chorego. Będzie on obchodzony 11 lutego 2015 r.
Franciszek zaznacza na wstępie, że postawą prawdziwej chrześcijańskiej mądrości jest otwartość umysłu i serca na cierpiących braci oraz umiejętność dostrzegania w nich obrazu Boga. Konsekwencją jest służba bliźnim z cierpliwością i wytrwałością. Posługa ta jest niejednokrotnie cicha i trudna, jednak to jedyna droga skutecznego dawania potrzebującym miłości i pokrzepienia. „Jakież wielkie kłamstwo kryje się natomiast w niektórych wyrażeniach, które kładą nacisk na tzw. «jakość życia», przekonując, że życie poważnie dotknięte chorobą nie jest warte dalszej egzystencji!” – pisze Papież. Przypomina także potrzebę „wyjścia poza siebie ku bratu” jako podstawowy wymóg Ewangelii przeżywanej w sposób misyjny.
Ojciec Święty odnosi się także do kwestii cierpienia niezawinionego. Jest to prawdziwa tajemnica, w którą wejść można jedynie w świetle Chrystusowego Krzyża. „Prawdziwa miłość jest dzieleniem się bez osądzania, bez usiłowania nawracania drugiego; jest wolna od fałszywej pokory, która w gruncie rzeczy szuka uznania i chełpi się z dokonanego czynu” – stwierdza Franciszek. Zaznacza przy tym, że i czas cierpienia może być „uprzywilejowanym czasem łaski i źródłem do uzyskania i umocnienia mądrości serca”. „Również osoby zanurzone w tajemnicy cierpienia i bólu, przyjętego jednak z wiarą, mogą stać się żywymi świadkami tej wiary, która pozwala współistnieć z samym cierpieniem, pomimo że ludzka inteligencja nie jest w stanie do końca go zrozumieć” – napisał Papież w orędziu na XXIII Światowy Dzień Chorego.
Tekst pochodzi ze strony pl.radiovaticana.va |
Niedziela Świętej Rodziny 28.12.2014 r. |
Papież Franciszek: "Dlatego Święta Rodzina z Nazaretu jest święta, ponieważ koncentruje się na Jezusie" Gdy rodzice i dzieci razem oddychają klimatem wiary, to "mają energię, która pozwala im stawić czoła próbom również trudnym, jak ukazuje doświadczenie Świętej Rodziny, na przykład w przypadku dramatycznej ucieczki do Egiptu". Światło, które pochodzi od Świętej Rodziny "zachęca nas do ofiarowania ludzkiego ciepła w tych rodzinnych sytuacjach, w których, z różnych powodów, brakuje pokoju, brakuje harmonii i przebaczenia". Papież modlił się za wszystkie rodziny znajdujące się w trudnych sytuacjach: chorób, dyskryminacji, bezrobocia, zmuszonych do emigracji i przeżywających wewnętrzne kryzysy. W ich intencji odmówiono modlitwę "Zdrowaś Mario". |
Ikona św. Jana Pawła II, patrona osób cierpiących z powodu alkoholizmu |
Jest taki obraz w Polsce z przedstawieniem św. Jana Pawła II, który zrządzeniem Opatrzności Bożej wspiera swoim wstawiennictwem osoby dotknięte alkoholizmem i innymi ciężkimi nałogami. Wpatrującym się w niego dopomaga opuścić krąg grzechu i na zawsze stanąć wiernie przy Bogu. Papież w tym przedstawieniu patrzy swymi oczyma tylko na osobę wpatrującą się w obraz i uśmiecha się do niej. Jeżeli coś nie tak układa się w życiu człowieka i schodzi z właściwej drogi to Święty smuci się, a wówczas postać z obrazu upodabnia się do oblicza Chrystusa Ukrzyżowanego. Gdy zaś chrześcijanin postępuje w zgodzie ze swoim dobrze ukształtowanym sumieniem, wtedy idzie obok niego i mu błogosławi....
|
Więcej…
|
|
|